5 czerwiec
Lista kontrolna konserwacji samochodu – 5 rzeczy, które musisz sprawdzić przed wyruszeniem w dłuższą podróż

Gorąca letnia pogoda już nadeszła. A to skłania nas do myślenia o letnich przeglądach profilaktycznych samochodu. Wszystko w celu utrzymania auta w jak najlepszym stanie technicznym i wizualnym. Podpowiadamy, od czego zacząć prace konserwacyjne! 

 

Konserwacja zapobiegawcza auta o każdej porze roku to coś, na co powinieneś zwrócić uwagę jako świadomy właściciel samochodu. Dzieje się tak dlatego, że oddanie samochodu do lokalnego warsztatu samochodowego na rutynowy przegląd to jedna z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić, aby chronić swoją inwestycję i zapewnić jej sprawne działanie. Małe problemy mogą zostać wykryte i naprawione, zanim staną się większymi i bardziej kosztownymi problemami na drodze.

Sprzedajesz auto? Koniecznie sprawdź nasz skup aut w Poznaniu, w którym oferujemy atrakcyjne ceny naszym klientom!

Jednak wraz z nadejściem miesięcy letnich konserwacja pojazdu staje się jeszcze ważniejsza. Dzieje się tak dlatego, że letnie temperatury mogą mieć znaczny wpływ na wiele części i układów pojazdu. Zrób przysługę sobie i swojemu pojazdowi, rozpoczynając letnią konserwację zapobiegawczą już dziś! Przyjrzyjmy się kilku rzeczom, które powinny zostać skontrolowane lub naprawione.

5 podstawowych zasad letniej konserwacji samochodu

  •  Opony – zmiana temperatury może spowodować zmianę ciśnienia powietrza w oponach. Jazda na niewłaściwie napompowanych oponach może zagrażać bezpieczeństwu lub spowodować szybsze zużycie opon niż się spodziewasz. Zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie w oponach może również wpływać na przebieg jazdy, na co wszyscy zwracają uwagę w obliczu stale rosnących cen benzyny. Idealne ciśnienie w oponach dla danego pojazdu można znaleźć na naklejce umieszczonej na wewnętrznej stronie drzwi po stronie kierowcy,
  • Koło zapasowe – Skoro już jesteśmy przy temacie opon, nie zapomnij o kole zapsowym. Miejmy nadzieję, że w najbliższym czasie nie będziesz musiał z niej korzystać, ale jeśli tak się stanie, będziesz chciał, aby była w dobrym stanie. Posiadanie prawidłowo napompowanej opony zapasowej z dobrym bieżnikiem jest szczególnie ważne, jeśli planujesz podróż tego lata. Wystarczy wyjąć oponę ze schowka, sprawdzić ciśnienie i wzrokowo skontrolować, czy nie ma żadnych problemów,
  • Pióra wycieraczek – gorące letnie słońce może w krótkim czasie zniszczyć gumę piór wycieraczek. Jeśli używasz piór, które mają już kilka miesięcy, mogą nie przetrwać kolejnego sezonu. Ponieważ sezon monsunowy jest tuż za rogiem, nowe pióra wycieraczek mogą być dokładnie tym, czego potrzebujesz, aby poprawić swoje bezpieczeństwo jazdy,
  • Akumulator – większość akumulatorów samochodowych wytrzymuje tylko 3-5 lat, ale akumulatory wystawione na działanie ekstremalnych temperatur mają jeszcze krótszą żywotność. Jeśli Twój akumulator ma już trzy lata lub więcej, warto rozważyć jego wymianę już teraz. Można przynajmniej zaplanować serwis akumulatora, aby go skontrolować i wyczyścić. Ostatnią rzeczą, jakiej byś sobie życzył, jest utknięcie na poboczu drogi z rozładowanym akumulatorem w gorącym letnim słońcu!
  • Chłodnica i układ chłodzenia – tak jak Ty potrzebujesz nawodnienia i chłodu w gorących letnich temperaturach, tak samo Twój samochód. W rzeczywistości przegrzany pojazd jest jedną z najczęstszych przyczyn awarii. Ponieważ temperatury latem często przekraczają 40 stopni Celsjusza, jest to jeden z tych elementów letniej konserwacji zapobiegawczej, którego nie należy ignorować. Dobrym sposobem zapobiegania przegrzewaniu się samochodu jest zaplanowanie serwisu układu chłodzenia na początku sezonu. Dokonamy przeglądu, oczyścimy i przepłuczemy układ, sprawdzimy szczelność, dodamy świeżego płynu chłodzącego i nie tylko.