14 sierpień
Rejestracja nowo zakupionego samochodu – o czym powinieneś pamiętać?

W 2020 roku rejestracja świeżo zakupionego samochodu wygląda bardzo podobnie jak w latach ubiegłych, jednak wprowadzono szereg zmian, o których należy pamiętać. W jaki sposób szybko i bezboleśnie poradzić sobie z rejestracją nowego samochodu, aby nie pogubić się w papierologii oraz biurokracji, z którą chcąc nie chcąc będziesz musiał mieć styczność podczas wizyty w urzędzie?

Każde auto należy zarejestrować

Niezależnie od tego czy kupujemy samochód ze skupu samochodów, bądź też decydujemy się na zakup od osoby prywatnej w kraju czy za granicą, należy samochód przerejestrować, czyli zarejestrować na siebie. Większość urzędów komunikacji, przeważnie w bardziej rozwiniętych województwach wprowadza usprawnienia pozwalające na przykład umówić się na wizytę z pracownikiem na konkretną, dogodną dla nas godzinę. Możliwe jest także otrzymywanie wiadomości na telefon komórkowy informujących o postępowaniu w sprawie oraz jej statusie. To napawające nadzieją zmiany, które zostały wprowadzone dla uproszczenia całego procesu. W przypadku zakupu samochodu osobowego czy dostawczego prosto z salonu kwestia rejestracji często leży po stronie dealera, dzięki czemu można zaoszczędzić naprawdę wiele godzin dopełniania formalności. W przypadku samochodów z drugiej ręki niezbędne jest już samodzielne wypełnienie wniosku.

Jak zarejestrować używany samochód?

Rejestracja używanego samochodu przebiegnie łatwo i przyjemnie kiedy zawczasu skompletujemy wszystkie wymagane dokumenty. Brak chociażby jednego z nich sprawi, że rejestracja będzie niemożliwa, a my zostaniemy odesłani z kwitkiem. Wymaganymi dokumentami, które trzeba posiadać są:

  • karta pojazdu o ile została wydana,
  • umowa kupna-sprzedaży, umowa darowizny, bądź też faktura VAT w przypadku zakupu auta od osoby prowadzącej działalność gospodarczą,
  • dowód rejestracyjny,
  • tablice rejestracyjne,

W przypadku kiedy samochód będzie miał dwóch czy więcej właścicieli niezbędne będzie także pełnomocnictwo każdej ze stron. Przy pierwszej wizycie w urzędzie otrzymamy pozwolenie czasowe na poruszanie się pojazdem, tak zwany miękki dowód, który ważny będzie 30 dni. W tym czasie możemy dopiąć wszystkich formalności z ubezpieczycielem. Po około dwóch tygodniach zostaniemy poinformowani o możliwości pojawienia się w oddziale w celu odebrania twardego dowodu.

Decydując się na skup samochodów można ominąć wszystkie te problematyczne kroki kojarzące się przede wszystkim ze staniem w zbyt długich kolejkach. Skup aut Poznań czy w innych miejscowościach może opanować wszystkie formalności za nowego właściciela pojazdu.