7 sierpień
Opony – używane czy nowe? Markowe czy zamienniki? Sprawdź zanim kupisz

Zakup opon samochodowych to obowiązek każdego kierowcy, przed którym stoi co kilka sezonów (lat). Niezależnie od tego czy jesteś zwolennikiem opon całorocznych, wielosezonowych czy jeśli chodzi o własne bezpieczeństwo postawiłeś na opony zmieniane co sezon powinieneś przeanalizować wszystkie za i przeciw przed każdym zakupem. Sprawdź czy warto kupować opony z drugiej ręki i czy warto dopłacić do markowych opon bezpośrednio od producenta.

Zakup kompletu opon samochodowych

Niezależnie od tego, jaką decyzję zakupową podejmiesz, powinieneś zwrócić uwagę na zakup całego kompletu opon, co zagwarantuje Tobie należyte bezpieczeństwo na drodze. Aby zaoszczędzić niemałe kwoty, wielu kierowców sięga po alternatywne metody nabywania opon samochodowych, przeglądając portale ogłoszeniowe w poszukiwaniu opon w dobrym stanie, mających już konkretny przebieg. Druga część kierowców z kolei stawia tylko i wyłącznie na opony nowe, które gwarantują im wysokie poczucie bezpieczeństwa na drodze. Z jednej strony mamy więc sprzedających czyli osoby prywatne, którzy zachwalają zalety opon wystawionych na sprzedaż, z drugiej producentów, którzy przestrzegają przed zakupem opon z niesprawdzonego źródła, a tym bardziej opon używanych.

Używane opony to przede wszystkim oszczędność

Kierowcy na co dzień borykają się z kosztami, które muszą ponosić z racji wygody poruszania się samochodem osobowym. Poszukując opon używanych możesz zaoszczędzić nawet do kilkudziesięciu procent w porównaniu do opon nowych ze sklepu i jest to najważniejsza informacja, która istotna jest dla dosłownie każdego. Pierwsze co powinieneś zrobić udając się na wcześniej umówione spotkanie z właścicielem opon jest sprawdzenie stanu bieżnika. Opony ze zużytym bieżnikiem nie trzymają się drogi, co może tworzyć niebezpieczne sytuacje na drodze, która nie musi być nawet mokra czy oblodzona. Jeśli opony, które oglądasz mają bieżnik o głębokości mniejszej niż 1,6 mm, powinieneś zrezygnować z zakupu. Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą miernika opon, bądź w ostateczności linijki, dzięki czemu możesz na miejscu zmierzyć, czy warto zainwestować w te opony.

 

Kolejnym krokiem, jeśli stan bieżnika przeszedł test, będzie sprawdzenie wieku opony. Im nowsza opona tym lepiej, dlatego warto prześledzić datę produkcji, która najczęściej jest opisana na boku opony. Zazwyczaj data będzie umieszczona w prostokącie, dzięki czemu z łatwością odnajdziesz symbol na oponie. Opony produkowane po roku 2000 mają czterocyfrowy numer. W przypadku starszych opon, numer będzie ograniczał się tylko do trzech cyfr i to powinien być dobry znak, aby takich opon nie kupować. Symbol DOT, który opisuje wiek opony należy jeszcze odpowiednio rozszyfrować. Dwie początkowe cyfry, z których składa się symbol oznaczają tydzień produkcji, z kolei ostatnie dwie ich rok. Podsumowując, jeśli interesuje nas tylko wskazanie roku produkcji opon, wystarczy spojrzeć na dwie ostatnie cyfry. Dla przykładu jeśli numer będzie kończył się na “20”, rokiem produkcji będzie wtedy 2020. Czy warto zainwestować w nieco starsze opony? To zależy. Warto pamiętać, że już po pięciu latach opony nie mają już takich właściwości. Mogą pojawić się pęknięcia, przez co bezpieczeństwo przy pokonywaniu kolejnych kilometrów może być z miesiąca na miesiąc coraz mniejsze.

Do pozostałych wad, które mogą posiadać opony, a o których na pewno powinieneś wiedzieć i sprawdzić je w kolejnym kroku można zaliczyć wszelkie uszkodzenia, pęknięcia czy wybrzuszenia. Profilaktycznie warto także zapytać sprzedającego o historię opon. Dobrą praktyką, jeśli sprzedający decyduje się pozbyć opon, które są już założone na kole w aucie jest przejechanie się przez kilkaset metrów. Taka przejażdżka może pozwolić nam określić jak głośne są opony i czy trzymają się drogi. I choć w większości przypadków sprzedający pozbywają się opon, które już przechowują w garażu czy piwnicy, nadal może trafić się okazja, gdzie będziemy mogli sprawdzić opony “w akcji”.

Opony markowe czy zamienniki?

Na polskich drogach jest pełen przekrój samochodów z różnymi oponami. Wielu kierowców przykłada dużą wagę do posiadania markowych opon, inni z kolei nie przykładają do tego wagi tłumacząc się świetnymi warunkami do jazdy w naszym kraju przez cały rok. Opony od chińskich producentów, które można nabyć w licznych sklepach stacjonarnych czy internetowych to nadal jakieś rozwiązanie zakupu opon nowych, ale niekoniecznie “oryginalnych”. Niestety najczęściej wykonywane są z gorszych jakościowo mieszanek, a więc mogą mieć gorsze właściwości jezdne, które są, a raczej powinny być dla kierowców kluczowe.

 

Zakup opon samochodowych to wyzwanie, które trzeba dokładnie przemyśleć. Właściciele pojazdów często sprzedają samochody osobowe na części, rozbijając się na poszczególne chodliwe elementy. Jeśli poszukujesz najłatwiejszego sposobu na sprzedaż swojego auta tak jak stoi, skorzystaj z naszej usługi skupu samochodów. Gwarantujemy rzetelne podejście oraz lata doświadczeń, które pozwolą nam wycenić realnie wartość Twojego pojazdu i zaproponować stawkę, która będzie zadowala obie strony.