19 lipiec
Co oznacza kontrolka „Check Engine”

Może pojawić się zarówno w starszych modelach samochodów, jak i autach, które dopiero co wyjechały z salonu. Mowa o słynnej kontrolce check engine, która jest zmorą kierowców, jednak nie zawsze trzeba się jej obawiać. Kontrolka ta odpowiada za komunikowanie kierowcy, że coś nie tak dzieje się z samochodem. Jest to spore ułatwienie, a po podłączeniu do komputera można o wiele łatwiej zdiagnozować przyczynę problemów z autem.

Pojawienie się kontrolki zarządzania silnikiem może być niepokojące, ale co ta kontrolka, tak zwana check engine właściwie oznacza, jak poważna jest i co można zrobić, aby rozwiązać problem?

Kontrolka zarządzania silnikiem to lampka ostrzegawcza na desce rozdzielczej, która zapala się, gdy pojawia się problem z silnikiem, układem wydechowym lub emisyjnym samochodu. Kontrolka check engine w samochodzie nie informuje o konkretnym problemie tak jak komunikat o niskim poziomie płynu do spryskiwaczy, lecz stanowi ogólne ostrzeżenie, że z samochodem dzieje się coś złego.

Dlaczego pojawia się kontrolka check engine?

Żółta kontrolka check engine najczęściej pojawia się wtedy, kiedy komputer odbierze sygnał z czujników znajdujących się w samochodzie, że coś jest nie tak. W samochodach wygląda to tak, że ustalone są maksymalne wartości, po których przekroczeniu pojawia się kontrolka, która ma za zadanie poinformować kierowcę, że czas najwyższy udać się do zaufanego warsztatu mechaniki samochodowej.Powodów pojawienia się kontrolki check engine może być całe mnóstwo. Od tych najprostszych takich jak woda znajdująca się na przewodach i stykach, jak i bardziej poważnych takich jak zatarcie silnika.

W krajach europejskich samochody produkowane od 2001 roku muszą być wyposażone w komputer pokładowy, dzięki któremu szybko można zdiagnozować problem. Auta powyżej tego rocznika wykrywają wszystkie problemy w samochodzie.

Check engine i kontrolki w samochodzie pomarańczowe w samochodzie – czym są?

Nowoczesne samochody wyposażone są w wiele czujników pokładowych, które monitorują działanie silnika i innych systemów. To kontrolki w samochodzie pomarańczowe, które mierzą takie rzeczy jak ilość powietrza zasysanego do systemu, rodzaj wytwarzanych emisji, jak dobrze silnik zapala paliwo i wiele innych aspektów, komputery pokładowe samochodu mogą określić, jak dobrze pojazd działa.

Gdy coś pójdzie nie tak – czy to nieznacznie, czy poważnie – kontrolki w samochodzie pomarańczowe mogą zapalić się, aby ostrzec użytkownika. Check engine jest reprezentowana przez uniwersalny symbol w kształcie zarysu silnika, natomiast każdy samochód może pokazywać bursztynową, czerwoną lub migającą kontrolkę w samochodzie, przy czym każda z nich wskazuje na określoną wagę problemu.

Co oznacza kontrolka check engine?

Kontrolki na desce rozdzielczej, takie jak check engine oznaczają zazwyczaj problem, mniej lub bardziej poważny. najmniej poważne. Jeśli lampka ta zapala się i nie gaśnie, oznacza to, że należy kontynuować normalną jazdę, ale jak najszybciej oddać samochód do warsztatu.

Migająca pomarańczowa lampka oznacza, że istnieje problem, który może wpłynąć na sposób prowadzenia samochodu, np. niewypał silnika. Możesz poczuć, że samochód się trzęsie lub silnik może nagle wydawać inny dźwięk. Jeśli zapali się ta kontrolka, należy niezwłocznie zabrać samochód do przeglądu.

Czerwona kontrolka zarządzania silnikiem z kolei oznacza, że istnieje bardzo poważny problem. Jeśli ją zobaczysz, powinieneś zatrzymać się w najbliższym bezpiecznym miejscu i natychmiast zadzwonić do dostawcy usług awaryjnych.

Check engine – co zrobić jak kontrolka pojawi się na trasie?

Przede wszystkim w sytuacjach, kiedy pojawia się kontrolka check engine należy zachować spokój i w pierwszej kolejności poszukać zaufanego warsztatu samochodowego, który podłączy samochód pod specjalny komputer i szybko zdiagnozuje kod błędu. Praktycznie każdy okoliczny mechanik będzie miał na wyposażeniu taki komputer, dzięki czemu jedyne co musisz zrobić to zastanowić się w jaki sposób szybko przetransportować auto do wybranego miejsca. Pomocna może się okazać laweta samochodowa oraz usługi pomocy drogowej.

Oto kilka najczęstszych problemów, które mogą spowodować zapalenie się kontrolki zarządzania silnikiem:

  • Czujniki tlenu/masowy czujnik przepływu powietrza

Czujniki tlenu mierzą, ile niespalonego tlenu przechodzi przez wydech. Wskazuje to, czy silnik spala zbyt mało lub zbyt dużo paliwa, a jeśli czujniki stwierdzą problem, mogą włączyć lampkę kontrolną zarządzania silnikiem. Czujniki masowego przepływu powietrza natomiast mierzą mieszankę paliwowo-powietrzną w silniku.

  • Zapłon

Jeśli posiadasz samochód benzynowy, problemy ze świecami zapłonowymi mogą spowodować zapalenie się lampki ostrzegawczej silnika. Wymiana jednej lub więcej świec zapłonowych powinna rozwiązać ten problem, chociaż problem może dotyczyć czegoś innego.

  • Luźny korek wlewu paliwa

Jeśli korek wlewu paliwa jest luźny lub go brakuje, może to spowodować zapalenie się lampki kontrolnej silnika. Dzieje się tak dlatego, że poluzowany korek może powodować utratę pary, kiedy to paliwo paruje, a następnie ucieka z samochodu. Zmniejsza to wydajność paliwa i może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa.

  • Zablokowana pompa paliwowa

Z czasem pompa paliwowa może się zatkać lub zabrudzić do tego stopnia, że nie będzie prawidłowo wykonywać swojej pracy. Jest to poważny problem, który może nie tylko spowodować zapalenie się lampki kontrolnej silnika, ale także krótkotrwałe wyłączenie silnika podczas jazdy z dużą prędkością.

  • Uszkodzony katalizator

Katalizator jest odpowiedzialny za redukcję szkodliwych emisji wytwarzanych przez Twój samochód. Przekształca on toksyczne gazy tlenku węgla i tlenku azotu w mieszaninę CO2, azotu i wody. Problemy takie jak wyciek niespalonego paliwa lub nieszczelny zawór wydechowy mogą uszkodzić lub nawet zniszczyć Twój katalizator, co w konsekwencji spowoduje aktywację lampki kontrolnej silnika.

  • Problem z filtrem cząstek stałych

Filtr cząstek stałych (DPF) jest montowany w nowoczesnych samochodach napędzanych silnikiem Diesla w celu wychwycenia sadzy z wydechu i zmniejszenia emisji. DPF muszą czyścić lub „regenerować” się okresowo, a to ma tendencję do występowania, gdy samochód jest napędzany przy wyższych prędkościach.

Jak skasować błędy przy check engine?

Kontrolka check engine jak wspominaliśmy jest przede wszystkim ułatwieniem dla kierowców, którzy mogą w parę chwil zdiagnozować problemy, jakie pojawiają się w pojeździe. Po dotarciu do mechanika samochodowego czy do autoryzowanego serwisu otrzymamy wycenę usunięcia problemu. Trzeba jednak pamiętać, że za samo podłączenie samochodu do komputera zapłacimy nawet do 200 złotych. Wtedy usunięcie błędów otrzymamy w cenie. Jednak należy przed tym dokładnie sprawdzić auto i przeanalizować, gdzie leżał problem. Kontrolka wtedy zgaśnie. Skasowanie błędu nie usunie przyczyny pojawienia się kontrolki check engine, dlatego za każdym razem należy przeprowadzić dokładny przegląd samochodu. Mechanik też powinien przejechać się samochodem i sprawdzić auto podczas jazdy w różnych warunkach. W większości przypadków samodzielnie można usunąć błąd dzięki skorzystaniu z urządzeń, które można zakupić w okazyjnych cenach. Posiadanie takiego urządzenia w domu może być kluczowe zwłaszcza, że często usterki nie są poważne i są bardzo łatwe do usunięcia, co nie wymagać będzie wizyty w warsztacie samochodowym, a więc i będzie wiązać się ze sporą oszczędnością.

Kontrolka Check Engine nie gaśnie – co robić?

W sytuacjach kiedy faktycznie kontrolka check engine po skasowaniu błędu nie gaśnie niezbędne będzie udanie się do doświadczonego mechanika samochodowego. Jeśli możemy pozwolić sobie na autoryzowany serwis mechaniki pojazdowej to będzie to bardzo dobry krok ku naprawy naszego samochodu. Gdy kontrolka check engine w kolorze pomarańczowym świeci się przez dłuższy czas oznacza to, że usterka jest bardziej poważna, niż może się to wydawać. W takich sytuacjach nie ma żartów. Auta nie należy ponownie odpalać, a najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usługi pomocy drogowej w Wielkopolsce czy w innych lokalizacjach.

Co w przypadku kiedy kontrolka check engine świeci się na czerwono lub miga? W takich sytuacjach problem może być o wiele poważniejszy niż wcześniej zakładaliśmy. Czerwony kolor kontrolki zwiastuje bardzo poważną awarię, która z całą pewnością będzie o wiele bardziej kosztowna. W takich przypadkach laweta samochodowa Poznań będzie nieunikniona.

Check engine – przyczyny pojawienia się kontrolki

Zapewne więc zastanawiacie się w jaki sposób można uniknąć pojawienia się kontrolki i tym samym oszczędzić sporo pieniędzy na naprawie. Poznajcie najczęstsze przyczyny pojawiania się pomarańczowej, bądź czerwonej kontrolki.

  1. Korek wlewu paliwa

Niedokręcony korek wlewu paliwa to bardzo częsta przyczyna, przez którą pojawia się niepokojąca dla nas kontrolka. Korek wlewu paliwa zapobiega przedostawaniu się oparów paliwa, a więc jest niezbędny podczas jazdy. Warto więc po zapaleniu kontrolki od razu sprawdzić czy korek jest prawidłowo dokręcony.

  1. Katalizator

Katalizator jest połączony z wydechem, dlatego w przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów z tym układem na pewno zostaniemy o tym poinformowani przez odpowiednią kontrolkę.

  1. Sonda lambda

Sonda lambda odpowiada za przesył danych do komputera pojazdu oraz odpowiada za prawidłową regulację powietrza i paliwa dochodzącego do silnika. Jeśli zauważyliśmy znacznie większe spalanie naszego samochodu, być może wymiana sondy będzie rozwiązaniem.

Kontrolki w samochodzie – podsumowanie

Lampka kontrolna silnika to lampka ostrzegawcza, która ostrzega kierowcę pojazdu, jeśli wystąpią jakiekolwiek problemy z silnikiem. Zwykle znajduje się w jednym z dwóch miejsc: w pobliżu prędkościomierza lub na desce rozdzielczej. Można je również znaleźć w zestawie wskaźników samochodu, który często znajduje się przed kierownicą.

Jeśli napotkałeś na poważny problem ze swoim samochodem, być może jest to dobry moment, aby zdecydować się na jego sprzedaż. Nasz skup aut osobowych może okazać się dla Ciebie rozwiązaniem wszystkich problemów.