14 listopad
Opony zimowe a opony całoroczne: jaka jest różnica i które opony wybrać?

Opony zimowe zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić najlepszą przyczepność na lodzie, śniegu i mokrych nawierzchniach. Posiadają bardziej miękką mieszankę gumową, która zapewnia lepszą przyczepność na śliskich nawierzchniach. Mają też więcej nacięć w bieżniku, które pomagają w penetracji śniegu. Opony całoroczne są zaprojektowane tak, aby działały dobrze w każdych warunkach pogodowych, ale nie sprawdzają się tak dobrze w warunkach zimowych.

Zalecamy kierowcom używanie opon zimowych w miesiącach zimowych, ponieważ zapewniają one lepszą przyczepność i prowadzenie niż opony całoroczne w trudnych warunkach pogodowych. Co jeszcze warto wiedzieć o oponach?

Dlaczego opony zimowe różnią się od opon całorocznych

Opony zimowe mają inny skład gumy, który jest przeznaczony do radzenia sobie z zimnem, śniegiem i lodem. Opony całoroczne są przeznaczone wyłącznie do jazdy w ciepłe dni.

Istnieje wiele powodów, dla których opony zimowe różnią się od opon całorocznych. Skład gumy opon zimowych został zaprojektowany tak, aby poradzić sobie z zimnem, śniegiem i lodem, które niesie ze sobą zima. Opony całoroczne są przeznaczone wyłącznie na ciepłe dni i mogą nie zapewniać odpowiedniej przyczepności na zaśnieżonych lub oblodzonych drogach. Opony zimowe mają również wzór bieżnika, który może pomóc im lepiej wgryźć się w lód lub błoto pośniegowe niż opona całoroczna.

Plusy i minusy opon zimowych

Opony zimowe są przeznaczone do jazdy zimą przy ekstremalnie niskich temperaturach, błocie pośniegowym i śniegu. Mają bardziej miękką mieszankę gumową, która jest bardziej elastyczna i lepiej trzyma się śliskich powierzchni. Opony całoroczne są przeznaczone do pracy w każdych warunkach pogodowych i mają twardszą mieszankę gumową, która jest mniej elastyczna, ale zapewnia lepszą przyczepność na suchej nawierzchni.

Plusy opon zimowych:

– Opony zimowe zapewniają lepszą przyczepność na śliskich nawierzchniach

– Są tańsze niż opony całoroczne czy letnie

– Są tańsze w utrzymaniu niż opony całoroczne czy letnie

Wady opon zimowych:

– Bieżniki opon zimowych zużywają się szybciej niż bieżniki opon całorocznych lub letnich

Plusy opon całorocznych:

– Opony całoroczne zapewniają równowagę między przyczepnością na suchej nawierzchni a przyczepnością na śliskich nawierzchniach – można ich używać przez cały rok bez konieczności ich wymiany na różne pory roku.

Jak wybrać najlepszy typ opon do swoich potrzeb

Opony są ważną częścią samochodu i mogą mieć duży wpływ na to, jak jeździsz. Istnieje wiele różnych rodzajów opon, ale wszystkie mają swoje specyficzne przeznaczenie. Na przykład, niektóre opony są zaprojektowane tak, aby lepiej radziły sobie na śniegu, inne na deszczu, a jeszcze inne są po prostu dobre pod każdym względem. Przed wyborem typu opon ważne jest, aby wiedzieć, po jakim terenie będziesz jeździć, ponieważ może to mieć duży wpływ na osiągi Twojego samochodu.

Opony całoroczne czy zimowe?

Opony całoroczne są bardziej odpowiednie na różne pory roku, ale opony zimowe są najlepszym wyborem na zimę. Opony zimowe są wykonane z mieszanki gumowej, która zapewnia im lepszą przyczepność w niskich temperaturach. Mają większą głębokość bieżnika i dodatkową warstwę gumy, dzięki czemu są wytrzymałe w niższych temperaturach. Opony całoroczne mogą być również używane w chłodne dni, ale nie będą się tak dobrze sprawować jak opony zimowe.

Główną różnicą między oponami całorocznymi a zimowymi jest to, że te ostatnie są przeznaczone do użytku w niskich temperaturach. Opony całoroczne przeznaczone są do użytku na suchej i mokrej nawierzchni. Najważniejszą rzeczą przy wyborze opon są warunki pogodowe panujące w Twoim regionie. Jeśli w miejscu zamieszkania pada dużo śniegu, rozsądnie byłoby kupić opony zimowe.