30 sierpień
Jak holować auto? Jak wygląda holowanie pojazdu?

Sytuacja, w której nigdy nie chcemy się znaleźć. Utknąłeś na poboczu drogi z samochodem, który nie chce odpalić i nie masz pojęcia, jak przywrócić mu pełną sprawność. Czy to dlatego, że zapomniałeś zatankować, czy też zignorowałeś dokuczliwą kontrolkę silnika? Tak czy inaczej, ostałeś uwięziony na drodze i co gorsza, nie dokupiłeś dodatkowego ubezpieczenia na wypadek awarii. Kiedy przyjaciel lub członek rodziny w ten dzień nie może zaoferować holowania do domu, rozwiązania powoli się kończą. Oto przewodnik po tym, jak holować auto i jak odpalić samochód z automatyczną skrzynią biegów.

Jak holować auto?

Holowanie pojazdu może być konieczne nie tylko w wyżej wymienionych okolicznościach. Może to być zabranie pojazdu na wakacje, pomoc podczas przeprowadzki lub zabranie samochodu, który nie chce zapalić z domu do warsztatu. Najważniejsze, aby być na to przygotowanym z odpowiednim sprzętem i dokładnie wiedzieć, jak holować pojazd i jak w praktyce wygląda holowanie samochodów.

Używanie liny lub pasów holowniczych

Lina holownicza jest jednym z najbardziej podstawowych, najtańszych i najłatwiejszych sposobów holowania samochodów. Jeśli chcesz holować auto, to rozwiązanie należy do najprostszych, ale niekoniecznie najbezpieczniejszych. Lina holownicza musi być mocna i w dobrym stanie i powinna być przymocowana do przodu samochodu, który ma być odholowany. Drugi koniec powinien być oczywiście przymocowany do samochodu wykonującego holowanie. Upewniając się, że lina jest przymocowana mniej więcej centralnie i w linii na obu pojazdach sprawi, że kontrolowanie kierunku holowanego pojazdu będzie znacznie łatwiejsze. Nie jest to możliwe jeśli chodzi o holowanie na autostradzie. Istnieje wiele różnych sił, rozmiarów i jakości lin holowniczych dla różnych pojazdów dostępnych na rynku, więc należy rozważyć, które mogą być potrzebne przy zakupie liny holowniczej.

Używanie przyczepy do holowania

Podczas gdy w przypadku wózka holowniczego tylko jeden koniec pojazdu będzie podniesiony, użycie przyczepy oznacza, że pojazd jest całkowicie oderwany od ziemi. Jest to zdecydowanie najłatwiejszy sposób holowania pojazdu, ale oczywiście nie będziesz zabierał przyczepy ze sobą wszędzie. Jest to również bezpieczniejsze niż inne metody, ale ma swoje wady, z których jedną jest to, że pojazd i przyczepa holownicza razem mogą być zbyt ciężkie dla pojazdu holowniczego do zarządzania.

Bezpłatne Darmowe zdjęcie z galerii z auto, biały, dama Zdjęcie z galerii

Przyczepa jest mocowana do kuli zaczepu pojazdu, który będzie wykonywał holowanie. Należy upewnić się, że sprzęg przyczepy jest mocno zabezpieczony i że jest on przymocowany do zaczepu poprzez przejechanie pojazdu holowniczego lekko do przodu. Po wykonaniu tych czynności należy założyć łańcuchy bezpieczeństwa, które łączą się z przyczepą do samego pojazdu holowniczego. Następnie należy podłączyć wiązkę przewodów przyczepy do gniazd w pojeździe holowniczym. Jeżeli przyczepa jest wyposażona w akumulator hamujący, należy sprawdzić jego stan naładowania przed rozpoczęciem jazdy.

Używanie haka holowniczego, czyli najbardziej uniwersalne rozwiązanie

Wreszcie, można również holować samochody za pomocą haka holowniczego. Wszystkie cztery koła holowanego pojazdu będą na ziemi podczas tego procesu i musisz upewnić się, że odłączasz wał napędowy, aby zapewnić, że skrzynia biegów nie zostanie uszkodzona, gdy samochód jest holowany.