29 lipiec
Czy powinieneś sprzedać swoje auto? Kiedy jest najlepszy moment na sprzedaż samochodu?

Zastanawiasz się nad zmianą samochodu? Być może szukasz większego auta, aby pomieścić powiększającą się rodzinę. Być może masz nową pracę, w której musisz dłużej dojeżdżać do pracy. A może po prostu chcesz zmienić swój zardzewiały samochód na coś błyszczącego i po prostu…nowego.

 

Niezależnie od powodów, dla których szukasz nowego samochodu, będzie to jeden z Twoich największych (i najdroższych!) zakupów. Dlatego ważne jest, aby poświęcić swój czas, zrobić badania i ostatecznie podjąć właściwą decyzję. Niezależnie czy wybierzesz skup aut osobowych w Poznaniu, czy zechcesz kupić auto prywatnie, jest zestaw kwestii, które musisz poruszyć.

Komis samochodowy w Poznaniu — odpowiednie miejsce do sprzedaży auta?

Jeśli zastanawiasz się, kiedy zmienić swój samochód, czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak możesz to zrobić! W 1994 roku średni wiek samochodów na drogach wynosił 6,7 lat, a do 2018 roku stale wzrastał do 8,2 lat. Trudno się dziwić, jeśli weźmie się pod uwagę postęp w technologii samochodowej w ciągu ostatnich kilku lat — w końcu w większości przypadków nowoczesne samochody są zbudowane tak, aby trwać.

W przeszłości ludzie często kupowali samochód i trzymali go przez trzy lata, zanim przeszli do następnego. Działo się tak zazwyczaj dlatego, że gwarancja na oryginalny samochód kończyła się po upływie trzech lat. W dzisiejszych czasach gwarancję na nowe samochody nadal obowiązują przez minimum trzy lata (choć w niektórych przypadkach obejmują nawet siedem lat). Czasami jednak ramy czasowe gwarancji opierają się na osiągnięciu określonej ilości kilometrów. Jeśli rozważasz zmianę samochodu, musisz również wziąć pod uwagę wpływ amortyzacji samochodu.

Jak amortyzacja samochodu wpływa na jego wartość końcową?

Amortyzacja samochodu= różnica między ceną, którą pierwotnie zapłaciłeś za samochód, a ceną, za którą byłbyś w stanie sprzedać go dzisiaj.

Przeciętnie, amortyzacja będzie miała największy wpływ w pierwszym roku po wyprodukowaniu samochodu. W ciągu tego roku samochód będzie prawdopodobnie wart tylko od 65 do 85% swojej pierwotnej wartości. Gdy samochód będzie miał pięć lat, jego wartość spadnie do poziomu 30-40%. Należy pamiętać, że niektóre marki i modele samochodów ulegają amortyzacji szybciej niż inne.

Jak możesz pomóc zmniejszyć wpływ amortyzacji na swoje auto?

  • Postaraj się utrzymać przebieg samochodu na jak najniższym poziomie. Zastanów się jednak dwa razy, zanim zrobisz wiele krótkich podróży – te kilometry szybko się zsumują,
  • Upewnij się, że auto jest regularnie serwisowane, najlepiej zgodnie z wytycznymi producenta,
  • Upewnij się, że wszelkie naprawy są przeprowadzane zgodnie z zaleceniami producenta – jeśli to możliwe, poproś o użycie oficjalnych części,
  • Sprawdź dokładnie swój samochód przed przyjęciem go na przegląd techniczny,
  • Utrzymuj auto w czystości, dzięki regularnemu czyszczeniu i konserwacji.

Nie ma ogólnych zasad dotyczących tego, kiedy jest „właściwy” czas na zmianę samochodu. Odpowiedź na to pytanie będzie zależała od samochodu i Twoich indywidualnych okoliczności.

 

Kupno samochodu jest trudne. Możesz czuć się onieśmielony tym procesem, ale nasz doświadczony zespół sprzedaży przeprowadzi Cię przez każdy krok, od wyboru idealnego pojazdu dla Ciebie, przez opcje finansowania i ubezpieczenia, po upewnienie się, że Twoje auto jest w doskonałym stanie. Niezależnie od tego, czy szukasz nowego, czy używanego samochodu, każdy znajdzie coś dla siebie!