20 kwiecień
5 porad jak pozbyć się przykrych zapachów z auta

Nie ma to jak zapach nowego samochodu lub świeży zapach w samochodzie zaraz po umyciu pojazdu! Jest przyjemny i czysty dla zmysłów. Z drugiej strony, czasami twój samochód może zacząć pachnieć nie tak, jakbyś sobie tego życzył i nie do końca możesz znaleźć na to rozwiązanie. Niezależnie od tego, czy jest trochę stęchły, czy po prostu dziwny — zapach w samochodzie to nie tylko atak na zmysły, ale może być powodem do niepokoju. Poniżej opisujemy, co może być przyczyną zapachów samochodu i jak się ich skutecznie pozbyć.

Jak usunąć zapach z samochodu

Z pewnością wiesz, że są różne rodzaje zapachów samochodowych. Kiedy poczujesz coś dziwnego w swoim aucie, czasami może być oczywiste, co to jest. Być może na tylną kanapę wrzuciłeś niedojedzoną kanapkę lub wilgotne ubranie po siłowni. Innym razem są bardziej charakterystyczne zapachy, które mogą wskazywać na problem. Przedstawiamy kilka typowych zapachów samochodów, o których należy pamiętać. 

Samochód, Napędowy, Kierowca, Kierownicy, Pasek, Facet

 • Zapach spalenizny 

Jeśli poczujesz zapach spalenizny, może to oznaczać, że masz problem z elektryką. Może to być spalony bezpiecznik lub problem z układem hamulcowym. W każdym razie może to oznaczać problemy z funkcjami elektrycznymi lub coś o wiele bardziej poważnego. Nie jest to na pewno zapach, który należy zignorować i spróbować zaradzić odświeżaczem samochodowym. Umów się do mechanika, aby mógł ocenić, na czym może polegać problem.

 

 • Zapach palonej gumy 

Zapach palonej gumy jest niepowtarzalny. Najczęstszym powodem, dla którego Twój samochód śmierdzi paloną gumą, jest wyciek oleju lub płynu chłodzącego. Może to być również spowodowane ślizgającym się paskiem, zapieczonymi zaciskami hamulcowymi, ślizgającym się sprzęgłem lub jakimikolwiek przedmiotami zewnętrznymi utkniętymi w komorze silnika. Być może będziesz w stanie samodzielnie sprawdzić poziom oleju i płynu chłodzącego, aby sprawdzić, czy nie ma wycieku. Niezależnie od problemu, sprawdź swój pojazd, ponieważ może to być poważne, a nie chcesz uszkodzić samochodu i jeździć w niebezpiecznych warunkach. 

 

 • Zapach gnijących jaj

To zdecydowanie jeden z bardziej nieprzyjemnych zapachów. Jest sygnałem, że coś jest nie tak. Może wskazywać na problem z katalizatorem lub oznaczać problem z urządzeniami do kontroli emisji.

 

 • Zapach gazu

Znasz charakterystyczny zapach samochodu na benzynę. Jeśli wyczuwasz zapach gazu wkrótce po zatankowaniu, może to nie stanowić problemu. Jeśli ostatnio nie napełniłeś zbiornika LPG, może to oznaczać większy problem, taki jak pęknięty korek wlewu paliwa prowadzący do wycieku gazu. Natychmiast podejmij działanie i sprawdź korek wlewu paliwa, a jeśli jest w porządku, udaj się do mechanika.

 

 • Słodki zapach w aucie

Jeśli odczuwasz dziwnie słodki zapach w aucie, może to oznaczać wyciek płynu chłodniczego. W takim przypadku ikona wskaźnika temperatury na desce rozdzielczej samochodu może się zapalić, jeśli silnik się nagrzewa.  Może to być niebezpieczne, ponieważ może dojść do wycieku płynu chłodzącego, który może doprowadzić do przegrzania samochodu. Sprawdź poziom płynu chłodzącego i jeśli nie zostanie rozwiązany przy większej ilości płynu chłodzącego, zleć sprawdzenie przez profesjonalistę. 

 

 • Jak pozbyć się zapachu spalin w aucie?

Jeśli Twój samochód pachnie spalinami, może to oznaczać wyciek spalin lub pęknięte uszczelki w oknach, przez co zapach przedostaje się do kabiny Twojego samochodu.  To zapach, którego nie należy ignorować, ponieważ może być toksyczny i śmiertelny.

 

 • Jak pozbyć się zapachu stęchlizny z auta?

Gdy twój samochód pachnie stęchlizną lub pleśnią, może to oznaczać, że przez system klimatyzacji wydostają się nadmierne zanieczyszczenia, kurz, pleśń itp. Może to oznaczać, że nadszedł czas, aby wymienić filtr powietrza w kabinie i może sygnalizować poważniejszy problem z układem klimatyzacji. 

Metody na pozbycie się zapachów w aucie 

Czasami nieprzyjemny zapach samochodu jest oznaką większego problemu, który jest mechaniczny i może być niebezpieczny dla kierowcy i pasażerów. Ale czasami może pojawić się zapach samochodu, który utknął w twoim aucie i nie musi być związany z czymś, co jest nie tak z twoimi częściami lub systemami samochodowymi. Mamy kilka wskazówek, jak poradzić sobie z tymi problemami:

 • Wyczyść tapicerkę i dywanik samochodu 

Tapicerka i dywan w Twoim pojeździe mogą być siedliskiem dziwnych zapachów. Być może miałeś okruchy fast foodów, brud, kurz, plamy, zanieczyszczenia z butów itp., które zostały zmieszane razem, aby stworzyć nieprzyjemny zapach samochodu. 

 • Usuń zapach pleśni 

Jeśli czujesz zapach pleśni, chcesz wiedzieć, jak najszybciej usunąć ten nieprzyjemny zapach z samochodu ze względu na jego silny i niepożądany zapach. Jeśli Twój samochód zamoczył się od deszczu, na przykład od parasola, butów lub lekko otwartego okna, dodatkowa wilgoć może spowodować pleśń.  Rozważ czyszczenie parą dywanu w pojeździe i wysuszenie go na słońcu lub suszarką do włosów. 

 • Pozbądź się zapachu dymu 

Dym może utrzymywać się przez długi czas, więc jeśli Ty lub ktokolwiek w Twoim pojeździe jesteś palaczem, zapach może być wszechobecny. Pierwszą rzeczą, którą chcesz zrobić, to wpuścić trochę świeżego powietrza do pojazdu przy otwartych oknach. Dodatkowo, aby pomóc usunąć zapach z samochodu, rozpyl spray lub inny rodzaj produktu do otworów wentylacyjnych i obszarów samochodu, aby pozbyć się zapachu samochodu.

 • Wyczyść klimatyzację

Jeśli zapach samochodu pochodzi z układu klimatyzacji, rozważ natychmiastową wymianę filtra powietrza w kabinie i zaopatrzenie się w środek dezynfekujący, aby pozbyć się wszelkich bakterii, które mogą być przyczyną tego zapachu. 

Jak pozbyć się zapachów z auta – podsumowanie

Radzenie sobie z okropnym zapachem samochodu może wpłynąć na Twoje wrażenia z jazdy i być nieprzyjemne. Znajomość zapachu może pomóc w ustaleniu, czy w grę wchodzi bardziej znaczący problem. Jeśli jest to po prostu zapach uwięziony w samochodzie z bakterii, pleśni, itp., wykonując powyższe czynności, możesz usunąć zapach z samochodu. Utrzymanie samochodu w czystości to tylko jeden z elementów jego konserwacji . Upewnienie się, że jesteś odpowiednio objęty ubezpieczeniem samochodowym, to kolejna rzecz. Nie jeździsz tak dużo? Być może warto sprzedać swój samochód, wybierając nasz skup samochodów osobowych w Poznaniu!