9 kwiecień
Spadek wartości auta — co musisz wiedzieć o amortyzacji?

Niezależnie od tego, czy myślisz o kupnie wymarzonego samochodu, czy też myślisz o sprzedaży pojazdu, jako posiadasz czterech kółek z pewnością zastanawiasz się nad spadkiem wartości. Jak wykorzystać amortyzację po latach samochodu na swoją korzyść?

Czym jest amortyzacja samochodu? 

Kiedy kupujesz auto po określonej cenie, niezależnie od tego czy decydujesz się na model z salonu, bądź też egzemplarz używany, w przyszłości może nie być wart tej kwoty. Nie wszystko, co kupujesz, jest „inwestycją”, której wartość rośnie. Zwłaszcza jeśli chodzi o samochody osobowe.Amortyzacja samochodu odnosi się do utraty wartości samochodu w czasie. Amortyzacja pojazdu następuje natychmiast — w zasadzie, gdy tylko opuszczasz salon i wyjadziesz na drogę. Samochód traci na wartości w wyniku codziennego użytkowania i normalnego zużycia.  

Co wpływa na na amortyzację samochodu? Możemy wyróżnić kilka kwestii, takich jak:

  • Marka i model pojazdu,
  • Rok produkcji auta,
  • Podaż i popyt,
  • Aktualny przebieg Twojego pojazdu
  • Czy samochód uległ wypadkowi lub wymagał poważnych napraw 
  • Ogólny stan auta

Amortyzacja samochodu występuje zawsze. Innymi słowy, wartość Twojego pojazdu będzie z czasem spadać (pomimo tego, co widzimy teraz z zawyżonymi wartościami używanych samochodów). Istnieją jednak sposoby na maksymalne wykorzystanie amortyzacji pojazdu i wykorzystanie jej na swoją korzyść. 

Jeśli Twój samochód ma kilka lat i jest w dobrym stanie, możesz otrzymać wyższą ofertę, jeśli wymienisz swój pojazd teraz, niż w przypadku długiego oczekiwania. Generalnie im mniejszy przebieg i lepszy stan auta tym ma większą wartość. Możesz zdecydować się na skup aut Wielkopolska, gdzie oferujemy naprawdę przejrzyste i bardzo atrakcyjne warunki.

Jeśli szukasz nowego pojazdu, możesz skorzystać z amortyzacji samochodu na swoją korzyść i kupić coś, co ma zaledwie rok lub dwa lata i nie ma większego przebiegu. Tak czy inaczej, kluczowe jest zrozumienie, jak zwykle działa amortyzacja pojazdu, aby zrozumieć, dlaczego tak się dzieje.

Ile amortyzuje samochód rocznie?

Częstym pytaniem jest, ile auto traci na wartości w skali roku. Odpowiedź może być trudniejsza, niż może się wydawać. Przyjmuje się, że nowy samochód traci 20% swojej wartości w pierwszym roku. Po tym spadku w pierwszym roku samochód zwykle traci około 15% swojej wartości każdego roku przez kolejne cztery lata.  Dlatego jeśli chcesz kupić nowy samochód, zakup rocznego auta w teorii wiązać się będzie z poniesieniem kwoty w wys. 80% pierwotnej ceny nowego samochodu.

Samochód, Bmw, Kierownicy, Wnętrza, Panel

Stopień amortyzacji samochodu zależy od wielu czynników wymienionych powyżej i może się różnić w zależności od pojazdu. Biorąc pod uwagę czasy, w jakich się obecnie znajdujemy – z zawyżonymi cenami wszędzie i problemami z łańcuchem dostaw – zawyżanie wartości pojazdu faktycznie przynosi korzyści obecnym właścicielom samochodów. Może to jednak zaszkodzić kupującym.

Jak kontrolować spadek wartości auta? 

Są pewne rzeczy, które możesz zrobić, aby zatrzymać utratę wartości pojazdu. To, ile jest teraz wart twój samochód, może nie mieć znaczenia, ale jeśli zamierzasz go później odsprzedać, będziesz chciał maksymalnie ograniczyć amortyzację pojazdu. Mamy na to kilka pomysłów!

 

  • Upewnij się, że Twój samochód jest garażowany. Trzymanie pojazdu w zadaszonym garażu sprawi, że pojazd uniknie uszkodzeń spowodowanych warunkami atmosferycznymi,
  • Staraj się nie dokonywać trwałych zmian wizualnych. Dokonywanie osobistych dostosowań do samochodu lub malowanie może być atrakcyjne dla Ciebie, ale nie dla potencjalnych nabywców,
  • Regularnie przeprowadzaj konserwację samochodu. Utrzymanie samochodu w dobrym stanie może pomóc, a częściowo oznacza to regularną konserwację auta. Dlatego przestrzegaj harmonogramu wymiany oleju, sprawdzaj ciśnienie w oponach,
  • Zadbaj o przebieg. Im mniej kilometrów przejedziesz swoim samochodem, tym lepiej. Jest to skuteczny sposób na ograniczenie amortyzacji pojazdu. Może również zaoszczędzić na ubezpieczeniu samochodu.

Amortyzacja auta – podsumowanie 

Amortyzacja pojazdu ma miejsce zawsze, ale istnieją sposoby, aby jak najlepiej ją wykorzystać jako konsument i sposoby jej złagodzenia. Podjęcie powyższych kroków może sprawić, że Twój samochód będzie w doskonałym stanie, a jego wartość będzie tak dobra, jak to tylko możliwe. 

 

Jeśli chciałbyś jednak sprzedać auto nie martwiąc się o kwestie techniczne, formalności i aspekty wizualne, skorzystaj z bezpłatnej wyceny w naszym skupie aut w Poznaniu! Odpowiadamy w ten sam dzień!