2 Maj
Na co zwrócić uwagę kupując nowe auto?

Chcesz kupić samochód? Jeśli tak, wstrzymaj się jeszcze chwilę, a pokażemy Tobie dokładnie, o czym musisz pamiętać podczas samej transakcji, a także przygotowując się do niej. Samochód to jeden z największych osobistych wydatków, jakie można ponieść, oczywiście zaraz po zakupie nieruchomości, chociaż w przypadku droższych samochodów stwierdzenie to nie jest tak realne. Nie możesz spędzać zbyt wiele czasu na zakupie kolejnego samochodu i zastanawianiu się, jaki model będzie odpowiedni. W tym artykule podpowiadamy czego powinieneś unikać wybierając nowe auto i jakie masz możliwe opcje.

Poniżej zamieściliśmy najlepsze wskazówki i najlepsze praktyki po to, abyś mógł przejść przez ten proces praktycznie bezboleśnie i wybrać idealny pojazd dla Ciebie. Zaczynajmy!

Jak szukać nowego auta?

Po pierwsze sporządź listę priorytetów. Każdy powinien szukać samochodu, który jest względnie tani w utrzymaniu. Są jednak wyjątki. Jeśli jesteś na etapie swojego życia, na którym samochody można uznać za kosztowny wydatek, śmiało możesz sięgnąć po auta sportowe. Wierzymy jednak, że skoro tu trafiłeś to chcesz mieć samochód, który nie będzie kosztowny w utrzymaniu jeśli chodzi o serwis i bieżącą eksploatację. 

Jeśli masz dzieci to możesz potrzebować dodatkowej przestrzeni. Możesz wybrać więc samochód typu kombi, bądź większy sedan lub SUV-a Przestrzeń ładunkowa dla zwierząt także może być kluczowa. Posiadanie wystarczającej przestrzeni i łatwego dostępu dla przewożonych zwierząt to kolejne bardzo duże wymaganie wielu klientów poszukujących samochodów osobowych. Możesz także pokusić się o samochód elektryczny jeśli mieszkasz w pobliżu stacji ładowania elektrycznego. Jeśli dużo jeździsz i masz ograniczony budżet na samochód, kup taki z lepszym przebiegiem, preferowany z silnikiem benzynowym. Możesz łatwo obniżyć miesięczny rachunek za paliwo, wybierając odpowiedni samochód, który nie będzie dużo palił. Zacznij swoją listę od niezbędnych funkcji, bez których nie możesz żyć, bądź jeśli ich nie będzie, nie będziesz czuł się wystarczająco komfortowo.

Jako skup samochodów w Poznaniu mamy różnorodne doświadczenia związane z samochodami osobowymi. Unikanie wybierania efektownego i sportowego samochodu tylko po to, aby go mieć to chyba najlepsza wskazówka dla osób poszukujących auta, które nie będzie drogie w utrzymaniu. Niektórzy mogą naprawdę chcieć tego nowego BMW czy Audi, ale często nie jest to zasadne pod kątem ekonomicznym.

Za ile kupić pierwszy samochód?

Kolejną istotną kwestią jest określenie budżetu do przeznaczenia na auto. Większość ekspertów finansowych sugeruje, że na samochód powinno wydawać się maksymalnie kilkanaście do kilkudziesięciu procent swojej pensji. Oczywiście istnieje duża różnica między kwotą, którą możesz wydać na samochód, a kwotą, którą powinieneś wydać na samochód, ale o tym opowiemy później. Znalezienie samochodu osobowego poniżej budżetu zawsze leży w twoim najlepszym interesie. Ale nadal powinieneś określić maksymalną kwotę, na jaką możesz sobie pozwolić. Jednym ze sposobów na zwiększenie budżetu jest wcześniejsze oszczędzanie. Większa suma daje dużo większą elastyczność w wyborze samochodu, a także można pokusić się o wybór młodszego rocznika, co także jest dla wielu istotne przy wyborze samochodu osobowego. Sposób, w jaki planujesz zapłacić za samochód, również wpłynie na Twój budżet. Bierzesz pożyczkę, czy będziesz płacić gotówką? Są bowiem różne możliwości. Nie zapomnij o innych dodatkowych kosztach związanych z zakupem samochodu.

Do tych kosztów możemy zaliczyć koszt rejestracji pojazdu, ubezpieczenie, podatki i dalej koszty związane z codziennym użytkowaniem takie jak opłacenie parkingu, paliwa, czy konserwacja. Pamiętaj, aby oszacować wszystkie te koszty. Gdy kupisz nowy samochód, możesz z łatwością wydawać dodatkowe kilkaset złotych miesięcznie do kwoty, którą sobie zaplanowałeś. 

Kupno samochodu osobowego – za gotówkę czy w kredycie?

Leasing to prawie zawsze bardzo dobry pomysł jeśli prowadzisz firmę i masz możliwość odliczenia podatków. Dobrą strategią jest zakup samochodu i wymiana co 7-10 lat, bądź częściej. W ten sposób uzyskujesz największą wartość z samochodu. Leasing ma największy sens  wtedy, gdy sprawdzają się dwie rzeczy:

Lubisz często zmieniać samochody, nawet co 2-3 lata. To część twojego życia i chętnie obniżyłbyś koszty w innych dziedzinach swojego życia, aby mieć lepsze auto. A także masz budżet, aby to osiągnąć. Zasadniczo masz zarówno środki, jak i autentyczną chęć regularnego prowadzenia nowych samochodów. Ponieważ będziesz często wymieniać samochody, leasing będzie dla Ciebie najlepszą opcją. Wciąż jest to droższe niż kupowanie i posiadanie przez 10 lat, ale dokonałeś świadomego wyboru, że warto.