30 Marzec
Te części warto sprawdzić przed sprzedażą auta na własną rękę

Trwałość każdego elementu w samochodzie ma inny czas trwania. Z tego powodu szczególnie podatne części należy regularnie wymieniać i odnawiać. Dlatego przed sprzedażą samochodu warto zapoznać się z poniższymi kluczowymi danymi dotyczącymi różnych części samochodowych. Jeśli jesteś na etapie sprzedaży własnego samochodu osobowego to faktycznie powinieneś zwrócić szczególną uwagę na to, kiedy będzie odpowiedni moment.

Sprzedajesz mój samochód z powodu zużycia?

Akumulator rozruchowy to podstawa. Zbiornik energii samochodu należy wymienić po czterech do pięciu latach, aby zapobiec całkowitej awarii. Podczas gdy wcześniej akumulator rozruchowy był używany tylko do uruchamiania silnika, dziś jest bardziej wymagający i musi zasilać prądem urządzenia takie jak klimatyzacja czy ogrzewanie. Na baterii znajduje się „data ważności”, na podstawie której można odczytać wiek. Warto zwrócić na to uwagę podczas sprzedaży własnego samochodu osobowego.

Fotografia Silnika Samochodowego W Skali Szarości

Kolejnymi elementami w aucie, na które na pewno musisz zwrócić uwagę są klocki hamulcowe. To, kiedy musisz wymienić klocki hamulcowe, w dużej mierze zależy od Twojego stylu jazdy. W przypadku intensywnego użytkowania zmiana może być konieczna już po kilkudziesięciu tysiącach kilometrów. Przy mniej stresującym stylu jazdy mogą wytrzymać nawet 100 000 kilometrów. Raz w roku należy poddać się oględzinom w warsztacie samochodowym podczas przeglądu. W nowszych modelach pojazdów zostaniesz automatycznie pokazany, kiedy musisz wymienić klocki hamulcowe.

Płyn hamulcowy jest kluczowy, ale rzadko sprawdzany. Oznacza to, że z czasem będzie zbierał wodę z otaczającego powietrza. Z tego powodu producenci zalecają wymianę co dwa lata. W przeciwnym razie woda może spowodować korozję układu hamulcowego i spowodować ogromne uszkodzenia. Konsekwencją jest poważne osłabienie efektu hamowania.

Jeśli chodzi o opony, przepisy stanowią, że opony należy wymieniać, gdy głębokość bieżnika jest mniejsza niż 1,6 mm. Ze względów bezpieczeństwa nie należy jednak czekać tak długo i wymieniać opon, gdy głębokość bieżnika wynosi 4 mm. Jednak eksperci zalecają wymianę opon po 6, najpóźniej 10 latach, ponieważ mieszanka gumy z czasem staje się porowata.

Shallow Focus Fotografia Szkła Powiększającego Z Czarną Ramką

Pasek rozrządu to kluczowa kwestia w aucie. Producenci zalecają wymianę paska rozrządu po 100 000 przejechanych kilometrów. Pasek przenosi moc z wału korbowego na wałek rozrządu. Zerwanie paska rozrządu powoduje poważne uszkodzenie silnika. Najlepiej kierować się zaleceniami producenta, kiedy wymienić pasek rozrządu.

Filtr powietrza jest wymieniany w regularnych odstępach czasu podczas przeglądu. Jeśli tak się nie stanie, emisja Twojego samochodu może się pogorszyć, a zużycie może wzrosnąć. Warto więc zapytać o to podczas regularnej inspekcji. 

Niebieski, Srebrny, Czarny Silnik Samochodowy

Filtr kabinowy jest szczególnie istotny zimą. Dobre filtry kabinowe zapobiegają zaparowywaniu szyb. Latem utrzymują wnętrze wolne od pyłków. Zaleca się wymianę filtra kabinowego po przejechaniu 15 000 do 40 000 kilometrów. Specyfikacje producentów samochodów czasami znacznie różnią się pod względem tych informacji. Dlatego lepiej dowiedzieć się więcej w książeczce serwisowej swojego samochodu.

Czarny Samochód Zaparkowany W Nowoczesnym Garażu

Olej silnikowy to ostatnia i chyba najważniejsza inwestycja. Olej należy wymieniać przynajmniej raz w roku, ponieważ z czasem w oleju gromadzą się cząsteczki brudu, w wyniku czego zmniejsza się smarność. Eksperci zalecają również wymianę oleju po przejechaniu 15 000 kilometrów. Pamiętaj, aby postępować zgodnie z zaleceniami producenta dotyczącymi rodzaju i lepkości oleju.