25 luty
Co zrobić po kolizji czy stłuczce? Sprawdź nasz poradnik!

Nikt nie spodziewa się udziału w wypadku samochodowym czy stłuczce. Ale może się to zdarzyć w mgnieniu oka – bez względu na to, czy będzie z Twojej winy czy też winny będzie ktoś inny. Jak postępować w takiej sytuacji i o czym należy pamiętać? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem, który będzie zawierał listę czynności, które należy wykonać, aby uniknąć niepotrzebnego stresu i nieprzyjemności.

Co zrobić po kolizji samochodów osobowych?

Większość ludzi mówi, że wie, co robić dalej, dopóki im się to nie przydarzy. Co robić po wypadku samochodowym i jak się zachować? Pamiętaj, aby zaraz po wypadk zatrzymać samochód tak szybko, jak to możliwe. Zaniechanie tego jest wykroczeniem i należy kategorycznie tej zasady przestrzegać. Wyłącz silnik, a także włącz światła awaryjne jeśli nie została uszkodzona elektronika. Sprawdź, czy nie zraniłeś siebie lub swoich pasażerów.

Jeśli jest to drobna kolizja i nie ma żadnych obrażeń zarówno wśród pasażerów, jak i kierowców zanotuj to na wypadek, gdyby inne osoby później próbowały ubiegać się o odszkodowanie. 

Jazdy, Przyjaciele, Roadtrip, Samochód

Kolejną kwestia, o której powinieneś pamiętać to o wezwaniu odpowiednich służb. Natychmiast wezwij policję i karetkę, jeśli ktoś zostanie ranny lub droga jest zablokowana. Staraj się zachować jak największy spokój. Szok po wypadku czy kolizji to zupełnie normalna sprawa, dlatego weź kilka głębokich oddechów i postaraj się ocenić sytuację najlepiej jak potrafisz. I nie trać panowania nad sobą. Nie przepraszaj ani nie przyznaj się do odpowiedzialności za wypadek, dopóki nie będziesz w pełni świadomy tego, co się stało. Z pewnością może to uchronić Cię od odpowiedzialności, jeśli to nie była Twoja wina, co okaże się po pierwszym szoku.

Kiedy zadzwonić na policję po kolizji samochodowej?

Jeśli inny kierowca lub kierowcy opuszczą miejsce zdarzenia bez podania szczegółów to jest to bez wątpienia powód, aby skontaktować się z odpowiednimi służbami. Jeśli uważasz, że inny kierowca nie ma ubezpieczenia lub jest pod wpływem alkoholu lub narkotyków to również nie powinieneś zwlekać. Także jeśli podejrzewasz, że inny kierowca celowo spowodował kolizję. Poinformuj policję o wypadku w ciągu 24 godzin – jeśli tego nie zrobisz, możesz zostać ukarany grzywną, punktami na prawie jazdy lub zakazem prowadzenia pojazdów, w zależności oczywiście od sytuacji.

Sterownik, Samochód, Ulicy, Człowiek

Wymień się danymi kontaktowymi

Udostępnij swoje imię i nazwisko oraz adres wszystkim zaangażowanym osobom, jeśli wypadek spowodował szkody lub obrażenia – prawo mówi, że musisz to zrobić. Wymień się informacjami i szczegółami dotyczące ubezpieczenia z innym kierowcą. Pamiętaj, aby zapisać dane innych pasażerów i świadków wypadku. Na pewno spróbuj dowiedzieć się czy inny kierowca jest zarejestrowanym właścicielem pojazdu, a jeśli nie, dowiedz się, kto jest właścicielem i uzyskaj te informacje (na przykład może to być samochód służbowy). Jeśli w grę wchodzi zagraniczy pojazd uzyskaj numery zarówno na ciężarówce, jak i na jej przyczepie, czasami są różne. Warto też znaleźć nazwę firmy, jeśli jest namalowana na ciężarówce.

Co powinieneś zapamiętać na miejscu wypadku?

Marka, model, kolor i tablice rejestracyjne pojazdów uczestniczących w wypadku lub zrób ich zdjęcia. To absolutna podstawa. Kluczowa jest także godzina i data wypadku. Możesz zanotować także warunki jazdy, w tym pogoda, oświetlenie i jakość drogi (np. oznakowanie drogi, mokre lub błotniste, naprawa nawierzchni). Jakie uszkodzenia zostały wyrządzone pojazdom i gdzie. Pamiętaj, aby dokładnie spisać i wyszczególnić wszelkie obrażenia kierowców, pasażerów lub pieszych. Nazwiska i dane kontaktowe świadków to również kolejny punkt na liście, o  którym nie powinieneś zapominać. Użyj telefonu, aby zrobić zdjęcia miejsca zdarzenia, pozycji uczestniczących samochodów oraz uszkodzeń samochodów. Jeśli w wypadku nie uczestniczy nikt inny, np. spowodowałeś uszkodzenie mienia prywatnego lub zaparkowanego samochodu, zostaw swoje dane – na przykład notatkę, w której właściciel może ją zobaczyć. A uczciwość się opłaca. Jeśli świadek lub monitoring miejscu zobaczył Cię i zanotował numer Twojego samochodu, ale odjechałeś, możesz mieć poważne kłopoty i zdecydowanie musisz wtedy liczyć się z naliczeniem punktów karnych i odpowiednio wysokim mandatem. 

Samochody, Kierownicy, Wnętrze, Koło

Jak najszybciej zadzwoń do swojej firmy ubezpieczeniowej – najlepiej w momencie wypadku. Poproszą o:

  • numer Twojej polisy lub informacje umożliwiające identyfikację, takie jak pesel,
  • numer rejestracyjny zaangażowanych samochodów,
  • nazwisko, adres i numer telefonu kierowcy,
  • szczegóły ubezpieczenia kierowcy, jeśli je masz,

 

Poinformuj swojego ubezpieczyciela o wypadku, ponieważ inny kierowca może próbować wystąpić z roszczeniem bez Twojej wiedzy. Możesz zrezygnować z roszczenia aby zachować nienaruszony rabat bez roszczeń, jeśli nie masz ochrony zniżek w przypadku ubezpieczenia AC. Jeśli zdecydujesz się sam zapłacić za naprawę również sam nie musisz zgłaszać szkody. 

 

Kilka tygodni po kolizji możesz otrzymać list od swojej firmy ubezpieczeniowej z opisem szkód powstałych w wyniku wypadku. Warto dokładnie zapoznać się z dokumentem i w razie czego odwołać się od decyzji. 

Kilka wskazówek jak zapobiec wypadkom i kolizjom samochodowym

Zachowaj szczególną ostrożność podczas zatrzymywania się, aby rozpocząć ruch, na skrzyżowaniach i rondach. Zostaw dużo miejsca między Tobą a samochodem z przodu. Uważaj na nieregularne zachowanie podczas jazdy, takie jak zwalnianie bez powodu. To tylko niektóre z zasad, których powinieneś przestrzegać podczas poruszania się samochodem osobowym. Zwróć uwagę, jeśli ich światła hamowania wydają się nie działać i zwiększ dystans. Niektórzy kierowcy instalują kamery samochodowe, aby pokazać swoją niewinność. Mogą być one bardzo pomocne w ustaleniu dowodu roszczenia pieniężnego.

Nowe samochody to nowe technologie pozwalające uchronić przed wypadkiem

Droga, Ulica, Architektura, Miasto

Technologia w samochodach może pomóc zmniejszyć ryzyko wypadku samochodowego – zapewniając poczucie bezpieczeństwa podczas jazdy. Samochody wyposażone w pewne rodzaje technologii bezpieczeństwa mają zwykle niższą grupę ubezpieczeniową niż podobne samochody, które nie są tak wyposażone, co może pociągać za sobą niższą składkę. Wiele samochodów jest już wyposażonych w czujniki dźwiękowe i wizualne podczas manewrowania samochodem w ciasnych przestrzeniach lub automatycznego parkowania równoległego. Możesz sprawdzić w swojej firmie ubezpieczeniowej, czy zaoferuje dodatkową zniżkę na taki sprzęt. Zapoznaj się poniżej z kilkoma innymi funkcjami bezpieczeństwa jak autonomiczne hamowanie awaryjne (AEB) – hamulce są automatycznie uruchamiane, jeśli czujniki w samochodzie wykryją, że będziesz miał wypadek, co pomaga zatrzymać lub zmniejszyć skutki wypadku. Adaptacyjny tempomat – samochód automatycznie zmniejsza ustawioną prędkość, jeśli pojazd z przodu jedzie wolniej niż Ty. Ułatwieniem mogą być także kamery na desce rozdzielczej – rejestrują ruch przed Tobą (i opcjonalnie za Tobą), co może pomóc w zapobieganiu oszukańczym roszczeniom ubezpieczeniowym lub dostarczeniu dowodów na to, co się stało, gdy musisz złożyć roszczenie. System ostrzegania o zjechaniu z pasa ruchu – czujniki lub kamery rejestrują pozycję Twojego samochodu na drodze i ostrzegają, jeśli zbaczasz z pasa.