5 Wrzesień
Kolizja, stłuczka, wypadek – co zrobić w tej sytuacji?

Przydarzyła Ci się kolizja, bądź też bardziej poważny wypadek na drodze z udziałem osób trzecich? Jak prawidłowo zachować się w takiej sytuacji opisuje poniższy artykuł, który będzie także przewodnikiem krok po kroku co zrobić w sytuacji awaryjnej i często – stresującej. Zachęcamy do zapoznania się z poradami, które na pewno pozwolą ograniczyć stres i pomogą przejść przez kolizję o wiele łagodniej.

Wypadek samochodowy nie zawsze z naszej winy

Mówi się, że każdy kierowca powinien w swojej karierze posiadacza auta przejść kolizję czy wypadek samochodowy. Takie sytuacje są wpisane w posiadanie prawa jazdy i w codzienne poruszanie się po drogach publicznych. Warto jeszcze przed zrobieniem pierwszego kilometra w nowym aucie zdać sobie sprawę, że na drodze nie zawsze jesteśmy jedynymi osobami, które mają wpływ na rozwój wydarzeń. Wszak większość, a praktycznie wszystkie kolizje drogowe są przypadkowe i zawsze stanowią zaskoczenie dla kierujących pojazdami czy pieszych. Kierowcy więc powinni się liczyć z potencjalnymi zagrożeniami, które czekają zaraz po uruchomieniu samochodu. Skoro wiemy już, że na większość wypadków (spowodowanych nie z naszej winy) nie mamy wpływu i nie możemy się na to przygotować, możemy przejść do kolejnej części artykułu z garścią porad dla osób poszkodowanych.

Niewielka stłuczka, mały problem

Zaraz po kolizji z udziałem innego pojazdu osobowego zaczynamy, będąc jeszcze w środku auta, zastanawiać się jak poważne są uszkodzenia, które pojazd spowodował względem naszego auta. Jest to przeważnie pierwsza myśl, która wpada do głowy kierowcom, którzy biorą udział w mniej poważnych wypadkach samochodowych. Każda stłuczka bowiem obniża rynkową wartość pojazdu oraz nakłada na właściciela samochodu obowiązek udania się do warsztatu lakierniczego, który doprowadzi auto do poprzedniego stanu. 

Stłuczka jest więc przykrym wydarzeniem. Może być także spowodowana przez nas względem otoczenia. Wysiadając z samochodu nie zauważymy lampy, ogrodzenia czy innych stojących przedmiotów. Zazwyczaj sama stłuczka wydaje się groźna, jednak po wyjściu z auta okazuje się, że skala uszkodzeń jest tak niewielka, że czasem nie warto nawet zajmować się ich naprawą. Zwłaszcza, jeśli auta nie zamierzamy sprzedać. Po oszacowaniu szkód możemy przejść do zastanowienia się czy zgłosić uszkodzenie do firmy ubezpieczeniowej, z którą mamy podpisaną umowę. Jeśli nie uszkodziliśmy elementów infrastruktury nie powinniśmy przejmować się zgłaszaniem szkody do odpowiednich służb. Jeśli jednak obiektem, który ucierpiał jest lampa uliczna, barierki czy płot posesji, należy zgłosić sprawę na policję, która dalej skontaktuje się z ubezpieczycielem w celu ustalenia kwoty odszkodowania. Nie bez znaczenia jest tutaj wysokość naszej polisy ubezpieczeniowej, od której zależy czy będziemy musieli dopłacić za uszkodzenie z własnej kieszeni czy całość zostanie pokryta przez środki z polisy.

Zazwyczaj przy tak drobnych kolizjach nie wzywa się także lawety samochodowej, która raczej zarezerwowana jest dla osób biorących udział w wypadkach samochodowych, które wpływają bezpośrednio na stan techniczny pojazdu, uniemożliwiając dalszą podróż. Do tej części jednak przejdziemy w dalszej części artykułu.

Jakie elementy mogą ulec uszkodzeniu przy niewielkich kolizjach, w których niespodziewanie bierzemy udział? Najczęściej w takich przypadkach uszkodzeniu ulegają elementy samochodu osobowego znajdujące się z przodu, bądź z boku. W przypadku tylnego zderzaka uszkodzenie następuje w przeważającej części w przypadku kolizji z drugim pojazdem, który nie zachował odpowiedniej odległości od nas. Mniejsze kolizje pojazdów mogą mieć wpływ więc na przedni zderzak, progi z lewej czy prawej strony czy na lusterka. W kolizjach tego typu raczej nie będzie problemu z tym co jest w środku czyli deska rozdzielcza, chłodnica czy inne elementy silnika. Mało prawdopodobne jest także uruchomienie poduszek powietrznych.

Wypadek samochodowy a kolizja

Przechodząc do poważniejszych problemów możemy mówić w określonych sytuacjach o wypadku samochodowym. Wypadek samochodowy od kolizji różni się przede wszystkim tym, że podczas kolizji żadna z osób nie odniosła bardziej poważnych obrażeń. O wypadku mówimy potocznie wtedy, kiedy zderzyliśmy się z innym samochodem osobowym, dostawczym czy ciężarowym, bądź z pojazdem jednośladowym. Mówiąc bardziej profesjonalnym językiem,  wypadek drogowy to sytuacja, która miała miejsce w ruchu lądowym, spowodowane nieumyślnie. Przyczyną jest naruszenie panujących zasad poruszania się na drodze. Wypadek samochodowy może skutkować mniej lub bardziej poważnymi uszkodzeniami zdrowia, które trwają dłużej niż 7 dni. Podczas wypadków samochodowych koniecznie wzywana jest policja i w razie potrzeby straż pożarna, która ustala przyczyny wypadku i spisuje odpowiednią notatkę. Tutaj jest już bardzo duże prawdopodobieństwo, że nasz samochód ulegnie poważnym uszkodzeniom nie tylko wizualnym, ale i technicznym, które będą uniemożliwiały dalsze poruszanie się. Mowa tutaj nie tylko o zarysowaniach czy wgnieceniach karoserii, ale także o uszkodzeniach silnika, chłodnicy, skrzyni biegów czy elementów, które znajdują się w kabinie pojazdu. Dlatego obowiązkowo na miejsce wypadku samochodowego wzywane powinny być odpowiednie służby, które krok po kroku przeprowadzą kierowców przez proces formalności. Tak, aby nie było wątpliwości odnośnie ustalenia winy, co z kolei jest niezwykle ważne przy dalszym kontakcie z firmami ubezpieczeniowymi, który powinien nastąpić niezwłocznie. 

W odróżnieniu od kolizji samochodowej, gdzie kierowcy potrafią się między sobą porozumieć i nie wzywać policji, w takich sytuacjach wezwanie służb mundurowych jest koniecznością. Zwłaszcza, jak wypadek przytrafił się na bardziej ruchliwej ulicy, powodując tym samym konieczność zatrzymania ruchu na skutek utrudnień.

Jak postąpić podczas kolizji czy wypadku samochodowego?

Niezależnie od tego czy mówimy o kolizji jako o mniejszym wypadku, czy mamy na myśli poważny wypadek samochodowy powinniśmy zachować zimną krew. Podczas wypadku samochodowego po pierwsze należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Bardzo często wypadki samochodowe zdarzają się na drogach szybkiego ruchu, na przykład na drogach ekspresowych czy też autostradach. Wtedy niezbędne będzie wezwanie lawety samochodowej. Auto laweta Poznań czy w innych miejscowościach to usługa, która umożliwia bezpieczne przetransportowanie samochodu do wybranego miejsca, którym przeważnie jest warsztat samochodowy. Zanim jednak weźmiemy lawetę, czy to z pomocą firmy ubezpieczeniowej, która wskaże odpowiednią firmę, z którą mamy się skontaktować czy samodzielnie poszukując firmy w Internecie należy zadbać o to, aby nie utrudniać ruchu pozostałym uczestnikom drogi. Należy usunąć pojazd z jezdni, tak by nie utrudniać przejazdu. Konieczne będzie także uruchomienie świateł awaryjnych oraz ustawienie w odpowiedniej odległości trójkąta ostrzegawczego, który będzie sygnalizował odpowiednio wcześniej kierowcom, że za kilkadziesiąt metrów nastąpi utrudnienie w ruchu.

Jeśli zdarzenie jest kolizją a nie wypadkiem samochodowym, gdzie nikt nie doznał obrażeń, nie trzeba wzywać pomocy medycznej. Wezwanie policji nie jest także obowiązkowe przy kolizji samochodowej. Inaczej jednak wygląda sytuacja w razie wypadku samochodowego, gdzie ucierpiał kierowca, sprawca wypadku czy osoby postronne. Wtedy należy wezwać cały komplet służb. Przeważnie jednak wystarczy zadzwonić pod ogólny numer 112 i opisać szczegóły zdarzenia operatorowi.

Auto laweta – sposób na transport pojazdu

Transport uszkodzonego pojazdu po wypadku to kolejna kwestia, o której trzeba pomyśleć zaraz po wystąpieniu wypadku samochodowego. Warto jest postawić na sprawdzone firmy, które zajmują się przewozem uszkodzonych pojazdów. W jaki sposób je znaleźć? Przeważnie osoby biorące udział w wypadku znajdują się daleko od miejsca zamieszkania i wtedy poszukują odpowiedniej firmy w Internecie. Po wybraniu numeru należy ustalić szczegóły takiego przewozu rozpoczynając od podania orientacyjnej odległości do przejechania. Po podaniu szczegółowych informacji pracownik zajmujący się świadczeniem usługi auto lawety wycenia ją dla nas, dzięki czemu jeszcze przed przyjazdem wiemy, ile zapłacimy. Dzięki temu świeżo po wypadku nie musimy przejmować się kwestią transportu samochodu, która to z kolei będzie na głowie pracownika, który przyjedzie po samochód.

Sprzedaż samochodów po kolizji – wybierz skup aut

Możemy sobie wyobrazić jak wygląda samochód osobowy po kolizji czy wypadku. O ile po kolizji jeszcze jest auto do naprawienia, drobnych poprawek lakierniczych czy wymiany pojedynczych elementów, tak w przypadku samochodów powypadkowych nierzadko trudno jest o sprzedaż. Z pomocą przychodzą miejsca takie jak skup samochodów Poznań czy w innych miejscowościach. To właśnie takie firmy zajmują się skupem pojazdów niezależnie od tego w jaki stanie technicznym się znajdują. Sprzedaż samochodów po kolizji nie stanowi większego wyzwania dla pracowników, którzy na co dzień mają okazję wyceniać samochody w dosłownie każdym stanie.

 

Na jakie warunki możesz liczyć korzystając ze skupu samochodów? Otóż wiele zależy głównie od tego, w jakim stanie znajduje się pojazd. Skup aut Wielkopolska podchodzi do każdego przypadku auta indywidualnie, dzięki czemu każdy kierowca może poczuć, że jego auto będzie wycenione zgodnie z realiami oraz stawkami za podobne auta na rynku. Skup samochodów w Wielkopolsce daje wielkie możliwości i można bez problemów zwrócić się do firmy, aby przyjechała pod wskazany adres. Jest wiele przypadków kierowców, którzy zaraz po wypadku, wyzywając lawetę samochodową chcą sprzedać auto od ręki w takim stanie. Może dlatego, że już wcześniej zastanawiali się nad sprzedażą i wypadek był tylko dodatkową motywacją, a może dlatego, że nie chcieli sprzedawać samochodów uszkodzonych przez portale ogłoszeniowe.