19 lipiec
10 najczęstszych błędów przy zakupie auta

Kupno pierwszego samochodu zawsze wiąże się ze sporymi emocjami. Jest to bowiem jeden z większych wydatków, zwłaszcza jeśli celujemy w wyższą półkę nowszych samochodów. Jak przejść bezproblemowo przez zakup samochodu? Zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu, który pozwoli uniknąć błędów, które mogą sporo kosztować. W końcu to Wasze pieniądze, które chcecie zainwestować w sprawny pojazd, który posłuży przez wiele lat.

Zakup samochodu – o czym należy pamiętać?

Jeśli chodzi o zakup samochodu, jak najbardziej warto jest przestrzegać paru żelaznych zasad. Wszystko po to, aby znaleźć ten jeden wymarzony egzemplarz. Jakie są najczęściej popełniane błędy podczas zakupu samochodu? Jak się przed nimi ustrzec?

1. Zakup pod wpływem emocji

Kiedy pojechaliśmy obejrzeć samochód i na pierwszy rzut oka wszystko było z nim w porządku, bardzo często decydujemy się na ten model. Nie sprawdzamy innych modeli i nie szukamy alternatyw, bowiem przekonał nas atrakcyjny stan wizualny samochodu. Zakup samochodu pod wpływem emocji może uśpić naszą czujność zwłaszcza w przypadku aut, których stan techniczny może pozostawiać wiele do życzenia. 

2. Spadek wartości samochodu

Zawsze przy zakupie auta powinniśmy zastanowić się nad tym, ile auto będzie warte po kilku latach. Dzięki temu stracimy na zakupie jak najmniej, a z czasem będziemy w stanie sprawniej sprzedać nasz pojazdu. Często przy zakupie, zwłaszcza jeśli jest to nasz pierwszy samochód nie zastanawiamy się przyszłościowo ile będzie warte. Można przecież sprawdzić dane historyczne dotyczące sprzedaży konkretnego modelu samochodu i przekonać się, czy “trzyma cenę”. W przypadku zakupu samochodu z salonu w leasing czy na kredyt należy wziąć pod uwagę, że wartość pojazdu będzie jeszcze wyższa niż w przypadku zakupu nowego auta używanego od osoby prywatnej czy firmy. Przykładem miejsca, gdzie można zakupić auto w konkurencyjnej i atrakcyjnej cenie jest skup samochodów.

3. Brak rozeznania w częściach do danego modelu

Wiadomo, że każde auto prędzej czy później będzie wymagało podjęcia czynności konserwacyjnych. Mowa oczywiście o wymianie części eksploatacyjnych, którą należy przeprowadzać raz na kilka czy kilkanaście miesięcy. Najczęściej nie zastanawiamy się przy zakupie interesującego nas modelu ile kosztują do niego klocki hamulcowe, tarcze, rozrząd czy filtry. Warto sprawdzić i takie rzeczy jeszcze przed zakupem, aby ograniczyć późniejsze koszty, jakie na pewno się pojawią.

4. Wyposażenie samochodu – czy potrzebujesz wszystkich gadżetów?

Zwłaszcza nowsze samochodu mogą dzisiaj zaskakiwać nowoczesnym wyposaażeniem i gadżetami, które kuszą swoimi funkcjonalnościami. Nie każdy jednak obiektywnie podchodzi do tego tematu i zastanawia się nad tym, czy aby na pewno potrzebuje wszystkich usprawnień w aucie, które przecież kosztują. Czasem bowiem warto znaleźć auto, które pozbawione jest mało potrzebnych dodatków. Wtedy jego cena będzie z całą pewnością bardziej atrakcyjna.

5. Zakup auta prosto z salonu

Nowe samochody mają wielu zwolenników, którzy cenią sobie ten zapach nowości auta, które specjalnie dla nich zostało zaprojektowane w każdym calu. Powszechnym przekonaniem jest to, że takie samochody mniej się psują i przecież są na kilkuletniej gwarancji, która gwarantuje duże bezpieczeństwo i oszczędność. Niewątpliwą zaletą jest także możliwość zaprojektowania akcesoriów znajdujących się w środku, jednak to wszystko kosztuje. Samochody używane są znacznie tańsze. Auto, które wyjeżdża z salonu już traci na wartości, dlatego przy późniejszej odsprzedaży samochodu możemy tracić kilka czy nawet kilkanaście tysięcy złotych. Zaletą zakupu aut używanych, czy to od osób prywatnych czy kontaktując się ze skupem samochodów w Wielkopolsce jest możliwość przebierania w licznych ofertach pojazdów różnie wyposażonych. Wydłuży to nieco proces zakupu, bo w końcu chcemy zawsze wybrać auto spełniające nasze oczekiwania, dlatego czeka nas z całą pewnością obejrzenie kilkunastu pojazdów, aż w końcu znajdziemy taki, który dla nas będzie odpowiedni. Może się jednak okazać, że bez trudu trafimy na pojazd, który jest bezawaryjny, w bardzo dobrym stanie wizualnym i jeździ dokładnie tak samo jak jeździłoby auto z salonu.

6. Sprawność techniczna mniej ważna niż wygląd auta

Wiele osób zakupujących samochodu kupuje oczami – przekonuje się do danego samochodu już od pierwszego spojrzenia, a jest to bardzo duży błąd. Sprzedający samochody w szczególności dbają o to, jak auto się prezentuje od zewnątrz, co może uśpić naszą czujność i oderwać wzrok od stanu technicznego, z którym może być coś nie tak. Nie warto więc kierować się tylko i wyłącznie stanem wizualnym, a sprawdzić wszystko dokładnie. Jeśli jest taka możliwość, zabierzmy samochodu na stację kontroli pojazdów.

7. Brak negocjacji ceny

Niemalże w przypadku każdej transakcji można negocjować cenę ze sprzedającym. Niezależnie czy jest to osoba prywatna, salon czy skup samochodów, warto spróbować porozmawiać o mniejszej cenie.