15 czerwiec
Jak sprzedać samochód? Trzy możliwości: skup aut, komis, sprzedaż bezpośrednia – wady i zalety

Podejmując decyzję o sprzedaży swojego samochodu mamy do wyboru następujące możliwości: skup aut, komis samochodowy lub samodzielną sprzedaż bezpośrednią. Z czym wiążą się poniższe metody sprzedaży? Jakie są ich główne wady i zalety? Kiedy warto zdecydować się na pomoc specjalisty?

Samodzielna sprzedaż pojazdu – dlaczego bywa trudna?

Bardzo często właściciele samochodów próbują sprzedać swój pojazd samodzielnie, nie posiadając świadomości jak wiele trudności niesie ze sobą sprzedaż bezpośrednia. Pierwszym problemem, który napotykają jest odpowiednia wycena samochodu. Często właściciel auta podchodzi do wartości pojazdu zbyt osobiście, a jego sentyment powoduje, iż cena samochodu bywa zaporowa i skutecznie odstrasza potencjalnych kupujących. W efekcie nie mogąc sprzedać przez jakiś czas samochodu właściciel zaczyna wątpić w możliwość znalezienia klienta i mocno zaniża cenę, szczególnie gdy ciąży na nim presja czasowa. Rzetelne ustalenie wartości danego pojazdu nie jest proste i wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, a często przeglądanie podobnych ofert w serwisach ogłoszeniowych nie jest wystarczające. Samodzielna sprzedaż pojazdu jest trudna i często pod kątem formalności skomplikowana, ale wiadomo, ze wszystkim można sobie bardzo dobrze poradzić zwłaszcza jak ma się zaufanego partnera w biznesie, który przeprowadzi nas niemal za rękę po całym procesie transakcji.

Ponadto zazwyczaj amatorzy sprzedający swój samochód nie zawsze do końca wiedzą, jak odpowiednio przygotować swój pojazd żeby przykuć uwagę potencjalnych nabywców. Oczywiście nie zachęcamy do ukrywania wad technicznych, warto jednak profesjonalnie podkreślić wszystkie walory danego modelu a także wizualnie odświeżyć pojazd. Bardzo dobrym zabiegiem, ułatwiającym znalezienie nabywcy jest profesjonalne wypolerowanie lakieru oraz odświeżenie wnętrza. 

Decydując się na samodzielną sprzedaż swojego samochodu warto przede wszystkim zadbać o pierwsze wrażenie potencjalnego kupującego, sam stan techniczny pojazdu jest niezwykle istotny ale to pierwsze wrażenie wizualne bywa decydujące. Bezwzględnie należy przeprowadzić generalne porządki – odkurzyć i odświeżyć wnętrze samochodu, wyczyścić felgi i opony, wymyć i wypolerować lakier i zadbać o przyjemny, świeży zapach. Bardzo istotne jest także wykonanie przyciągających uwagę, estetycznych zdjęć, które przyciągną uwagę potencjalnych nabywców. 

Komis samochodowy – czy warto powierzyć mu sprzedaż pojazdu?

Sprzedaż pojazdu za pośrednictwem komisu wiąże się z szeregiem wad i zalet. Istnieją dwa rodzaje umów, które możemy zawrzeć z komisem samochodowym. Pierwsza to typowa umowa kupna-sprzedaży, dzięki której komis staje się właścicielem pojazdu a my „pozbywamy się” problemu sprzedaży. Komisy, które stosują skup samochodów są znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem. Dlatego skup samochodów Poznań jest opcją idealną dla każdego kierowcy. Drugi rodzaj współpracy z komisem to umowa komisowa, w ramach której wstawiamy samochód do komisu ale w dalszym ciągu pozostajemy jego właścicielem. Ustalamy satysfakcjonującą nas cenę i warunki prowizji od sprzedaży dla komisu. Dużą wadą drugiego rozwiązania jest fakt, iż na bliżej nieokreślony czas zostajemy pozbawieni fizycznie samochodu i musimy oczekiwać na finalizację sprzedaży. Czy warto powierzyć mu sprzedaż pojazdu? Jak najbardziej. Tym bardziej, że faktycznie dzisiejsze skupy samochodów posiadają bardzo dobrze wykwalifikowanych pracowników oraz znają się na wszystkim doskonale. Tym bardziej wydaje mi się, że tego rodzaju skup samochodów faktycznie może z powodzeniem zaistnieć.

Zanim pozostawimy samochód w komisie warto pamiętać o spisaniu szczegółowego protokołu, w którym opisany zostanie dokładny stan pojazdu a także jego wyposażenie. Warto także zadbać o odpowiednie zapisy w umowie, dzięki którym ustalimy odpowiedzialność komisu za wszelkie ewentualne uszkodzenia. 

Decydując się na skorzystanie z usług komisu samochodowego bądź też inaczej nazywanego skupem samochodów, warto wcześniej sprawdzić opinie na jego temat a także przyjrzeć się samochodom wystawionym w nim na sprzedaż. Profesjonalny komis powinien dbać o regularne czyszczenie pojazdów, ładowanie akumulatorów itp. Przyjrzyjmy się również ogłoszeniom wystawianym przez daną placówkę, czy umieszczane w nich zdjęcia są estetyczne a opisy rzetelne. W ten sposób możemy uchronić się przed wielomiesięcznym „zamrożeniem” samochodu oraz środków, które moglibyśmy pozyskać z jego sprzedaży. 

Należy uważać na nieprofesjonalne komisy, których głównym celem jest zapełnienie placu i brak odpowiedniej dbałości o pojazd i jego sprzedaż. Często zdarza się, iż decydujemy się po jakimś czasie odebrać niesprzedany samochód z parkingu a komis w tym przypadku wystawia wysoki rachunek za każdy dzień postoju pojazdu placu i usługi z zakresu czyszczenia auta.

Skup samochodów używanych – dlaczego warto?

Profesjonalny skup aut może stanowić złoty środek pomiędzy samodzielną sprzedażą pojazdu a korzystaniem z usług komisu samochodowego. Sprawdzony skup samochodów Poznań odkupi od nas auto za ustaloną, odpowiadającą obydwu stronom kwotę. Wybór tej możliwości zapewni nam natychmiastowe pieniądze ze sprzedaży i odciąży z wszelkich trudności wiążących się z samodzielną sprzedażą. Profesjonalista dzięki posiadanym środkom, wiedzy oraz umiejętnościom może sprzedać pojazd w satysfakcjonującej go cenie, którą nam samodzielnie byłoby bardzo ciężko uzyskać. Ponadto skup aut Poznań to gotówka od ręki, w przeciwieństwie do komisu, w przypadku którego często trzeba czekać miesiącami na środki ze sprzedaży pojazdu.