17 marzec
Jak zamówić pomoc drogową? W jakich sytuacjach może nam pomóc?

Minęły te czasy, gdy jedna osobówka ciągnęła na linie drugą osobówkę. Obecne samochody są już tak zautomatyzowane, iż żadne ciągnięcie, czy pchanie własnymi siłami nie wchodzi w grę. Ze względu chociażby na możliwe poważne uszkodzenie pojazdu. Gdy pojazd nam się popsuje w czasie jazdy, musimy liczyć na pomoc specjalistów, którzy przyjadą na miejsce zdarzenia i zapakują nasz pojazd, kierując się prosto do warsztatu.

Pomoc drogowa – jak to wygląda w praktyce?

Gdy rozkracza nam się samochód na środku drogi, często zapominamy o prostym sposobie ratunkowym. Wystarczy zadzwonić do odpowiednich służb, by pomogły nam w obecnym problemie. Wyspecjalizowana pomoc drogowa przyjedzie na nasze wezwanie i postara się naprawić auto na miejscu.

Czasem wystarczy mała naprawa na miejscu zdarzenia, ale jeżeli usterka jest poważniejsza, trzeba samochód odholować do warsztatu samochodowego. Autoholowaniem zajmują się wyspecjalizowane firmy posiadające autolawety w różnych rozmiarach, by każdy samochód mógł zostać przetransportowany.

Pierwsze co robimy jeśli sytuacja tego wymaga, to dzwonimy na numer alarmowy. Zwłaszcza gdy samochód odmówił nam posłuszeństwa na trasie szybkiego ruchu i zaczął stanowić sporą blokadę ruchu dla pozostałych użytkowników drogi. Policja zaradzi powstałemu korkowi.

Jeżeli nie mamy przy sobie numeru telefonu do pomocy drogowej, pomoże nam dyżurny przy telefonie alarmowym, który powiadomi najbliższy punkt z autolawetą. Jeżeli mamy internet w telefonie, bez problemu wyszukamy najbliższy punkt autoholowania, który profesjonalnie zajmie się problemem.

Czy zawsze potrzebna jest policja przy takim wydarzeniu?

Jeżeli zgasł nam samochód i nie możemy nic zaradzić, by silnik wskrzesić, ale stoimy na drodze rzadko uczęszczanej, wówczas obecność policji jest zbędna. Inaczej się ma rzecz podczas wypadku drogowego, gdy stłuczka jest poważna. Wówczas powiadomienie odpowiednich służb jest konieczne. Po spisaniu odpowiednich dokumentów związanych z wypadkiem nasze uszkodzone auto zostanie odwiezione na autolawecie do warsztatu samochodowego.

Transport samochodów kosztuje, dlatego warto wyruszać w podróż sprawnym autem.

Nie szarżujmy też na drogach, jedźmy ostrożnie. Unikniemy wówczas stresów związanych z uszkodzonym pojazdem, który nie chce nam ruszyć i stał się zawalidrogą, a my nie dotrzemy na miejsce o żądanym czasie. Musimy też być świadomi, iż nie wszystkie pomoce drogowe są czynne całą dobę. Możliwe, że pomoc przyjedzie do nas z dużo odleglejszego zakątka, niż myślimy i wówczas cena transportu może okazać się bardziej wygórowana. Bez względu na to, skąd będziemy zamawiać transport samochodów, możemy być pewni, iż nasze auto zostanie odholowane tam, gdzie sobie życzymy. Musimy wziąć pod uwagę, czy naprawa będzie finansowana przez nas, czy firmę ubezpieczającą. Jeżeli przez ubezpieczyciela, wówczas autolaweta odholowuje samochód do warsztatu wskazanego przez firmę ubezpieczeniową.